Zdrowy sen niemowlęcia.

Sen to jednak z czynności, która niemowlęciu jest najbliższa 🙂 Wielu rodziców zastanawia się więc, jak zapewnić swojemu maluchowi najlepsze miejsce do spania, takie, które będzie dla niego najbezpieczniejsze i jednocześnie najzdrowsze.

SEN NOWORODKA:

Tuż po narodzeniu dziecko przesypia około 16 do 18 godzin na dobę. Nie jest to jednak sen typowy dla osoby dorosłej, tak więc żaden maluch nie prześpi więcej niż 3, 4 godziny bez przerwy. Przerwy na karmienie zazwyczaj wyznaczają czas snu. W wieku około 2 -6  miesięcy możemy się spodziewać bardziej uregulowanego rytmu, a czas skraca się do około 14, 15 godzin. Dziecko jest już świadome obecności światła i ciemności i może się zdarzyć, że nie zbudzone potrafi przespać nawet całą noc. Czego oczywiście nie robi się ze względu na konieczność nakramienia bobasa. Zazwyczaj niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym śpią nieco dłużej, niż te karmione piersią.

Rodzice zastanawiają się często, czy maluch śpi wystarczająco długo. Nie wszystkie maluchy są takie same. Niektóre ujawniają swoją bardziej ciekawską naturę już w takim wieku. Kiedy inne nadal dość dużo śpią, niektórym niemolętom wystarczają już tylko dwie dzienne drzemki po 3 godziny. Jeśli maluch jest żywy, a mimo to nie śpi zbyt wiele, może się okazać, że jesteśmy rodzicami małego ciekawskiego odkrywcy 🙂 Kiedy dziecko ma kilka miesięcy za przespaną noc uważa się ciągły sen o długości minimum 5 godzin. To oczywiście nie dotyczy noworodków ze względu na konieczność karmienia. Już kilkumiesięczne dziecko można powoli przyzwyczajać do rozróżniania dnia i nocy. Wieczorna porą zgaszone światło i kąpiel z delikatnym masażem zasygnalizują mu, że pora na sen.

Starszym niemowlakom warto wprowadzać już na tym etapie stały rozkład dnia. Najlepiej jeśli dzienną dawkę snu dostarczamy mu  regularnych porach. Powinno unikać się takiej sytuacji, w której maluch przesypia cały dzień, ponieważ może mieć później problem z zaśnięciem wieczorem. Idealnym sposobem na wyciszenie dziecka jest wieczorna kąpiel, która bardzo szybko stanie się dla niego sygnałem, że pora na sen.

Mamy czasami mają problem z tym, jak obudzić swojego malucha na karmienie. Większość niemowląt po krótkim czasie samo zacznie się budzić, jeśli jednak musimy to zrobić, należy delikatnie wyjąć dziecko z łóżeczka, rozjaśnić nieco pokój, zanucić piosenkę i  na przykład zmienić pieluchę – te czynności powinny malucha zbudzić.

———

Niemowlęta spędzają około 50% czasu snu w aktywnej fazie REM, a więc tej, w której śnimy. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że śnią znacznie więcej od dorosłych (około 25% naszego snu to marzenia senne). Sny maluszków są nieme, ponieważ dzieci nie posługują się jeszcze mową, składają się najprawdopodobniej z luźno pojawiających się obrazów. Do około 2, 3 roku życia u dziecka nie pojawia się jeszcze mocne uczucie strachu, stąd też jest mało prawdopodobne, aby tak małe dzieci miewały koszmary.

———

SEN NIEMOWLAKA:

Po ukończeniu około 6 miesięcy można już mówić o regularności snu dziecka. Nasz maluch prawdopodobnie będzie sobie ucinał dwie długie drzemki w ciągu dnia, a niektóre spokojnie przesypiają już całą noc. Oczywiście zdarzają się dzieci, które przez dość długi czas nie przesypiają nocy, jednak należy pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko nie budziło się w nocy, można spróbować ograniczyć ilość snu w ciągu dnia – oczywiście w granicach rozsądku 😉

Już w przypadku starszych niemowląt warto zacząć stosować metodę 3-5-7, która nauczy dziecko uspokajać się samemu w przypadku, kiedy płacze po położeniu do łóżeczka. Metoda jest bardzo prosta. Nie bierzemy płaczącego maluszka na ręce, ani nie staramy się go uspokajać. Na początku zaglądamy do niego po trzech minutach, jesli dziecko się nie uspokoi po kolejnych 5, a później po 7. To pozwala dostrzeć dziecku, że rodzic jest w pobliżu i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie uczy go uspokajania się. Początki bywają trudne, szczególnie że czasami wymagają od nas zniesienia płaczu, jednak metoda stosowana przez dłuższy czas uczy także dziecko wyciszać się samodzielnie.

GDZIE POWINIEN SPAĆ NIEMOWLAK:

Najlepszym miejscem do spania dla niemowlaka jest jego własne łóżeczko. Lekarze nie polecają spania razem z dzieckiem. Jest to  niezbyt wygodne dla rodziców. którzy także powinni dbać o wartościowy sen. To jednak temat, który wzbudza gorące dyskusje i spanie razem z dzieckiem ma tylu zwolenników, co przeciwników. Według większości specjalistów, najlepsze rozwiązanie to łóżeczko umieszczone w sypialni rodziców. Dzięki temu łatwiej w późniejszym okresie przyzwyczaić malucha do korzystania ze swojego łóżka. Zawsze jednak warto od czasu do czasu pójść na kompromis i pozwolić w wyjątkowych sytuacjach spać maluszkowi z nami 🙂

Około 6 miesiąca życia większość maluchów zaczyna przewracać się na brzuch. Nie jest jednak jeszcze na tyle silne, aby długo utrzymac główkę w górze. Z tego właśnie powodu nie należy używać poduszek pod głowę, które zaleca się wprowadzać dopiero od 2 roku życia, ze względu na ryzyko uduszenia. Jeśli jednak zależy nam na jej wykorzystaniu, warto wybrać bardzo płaską poduszeczkę typu klin. Należy unikać dużych, puchatuch poduszek ze względu na ryzyko podduszenia.

ŁÓŻECZKO I MATERAC:

Dbanie o zdrowy sen maluszka zaczyna się już na etapie ciąży, kiedy dokonujemy zakupów. Zaczynamy zazwyczaj od łóżeczka.

Na rynku jest wiele modeli, które będziemy oglądać. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest oczywiście funkcjonalność i prezentacja. Możemy jednak w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy łóżeczko jest bezpieczne pod względem technicznym. Jak wszystkie inne produkty tego typu wprowadzane na rynek, sposób jego powstawania powinien być dokładnie opisany. Szczególną uwagę warto zwrócić na kleje, lakiery i bejce wykorzystwane w procesie produkcji. Dziś wielu producentów przykłada wielką wagę do opisania, jak dany produkt powstaje. I tak jest wielu takich, którz używają jedynie materiałó ekologicznych. Kleje i lakiery powinny być hypoalergiczne, dzięki czemu mamy pewność, że delikatna skóra dziecka nie zostanie podrażniona. To jeden z najłatwiejszych sposobów, aby sprawdzić, czy pod tym względem łóżeczko jest bezpieczne.

ROZMIAR MATERACYKA:

Dwa najbardziej popularne rozmiary to 60×120 cm i 70x140cm. Materacyk większy oczywiście może nam posłużyć trochę dłużej. Przy dobieraniu wymiarów, należy pamiętac o dwóch rzeczach. Po pierwsze materacyk powinien być miniumum 20 centymetrów dłuższy od ciała dziecka. Powinien także idealnie pasowac do wymiarów łóżeczka, ponieważ za mały może się przesuwać, a dziecko może się z niego zsunąć. Za duży z kolei nie będzie leżał prosto i może się fałdować.

MATERIAŁ MATERACYKA:

Jeśli chodzi o wybór materacyka, to rzeczywiście może on być dość trudny. Mnóstwo modeli na rynku sprawia, że rodzicie często są trochę zagubieni i do końca nie wiedzą, co wybrać. Na ten temat świetnie wypowiedzieli się specjaliści mamazone, którzy przeanalizowali nie tylko modele materacyków, ale także łóżeczek. Należy jak zresztą w wielu przypadkach unikać skrajności. Materacyk nie powinien być ani za twardy, ani za miękki.  Rzadko spotykane jest użycie jednego materiału (tu wyjątkiem są materace lateksowe). Raczej materacyk jest połączeniem dwóch z nich. Generalna zasada jest taka, że strona twardsza jest używana do około 6-8 miesiąca życia dziecka, następnie przewracamy materacyk na stronę bardziej miękką. Do wyboru mamy zazwyczaj kilka rodzajów modeli, zbudowanych z różnych materiałów.

gryczane – wciąż bardzo popularne. Łuska gryczana jest lekka, przewiewna i nie nagrzewa się. Pod względem twardości nawet delikatnie twardsza niż materacyki kokosowe. I właśnie  ze względu na swoją twardość, polecana jest maluchom od 6 miesiąca życia. Pośród wad mamy czasami wymieniają typowe dla gryki skrzypienie. Pojawiają się także opinie, że jednak jest to materiał dla dziecka zbyt twardy.

kokosowe – kokos to jeden z materiałów, które mamy obdarzają największym zaufaniem. Nie bez przyczyny. Lekki, przewiewny, antyalergiczny, dość twardy, ale jednocześnie na tyle elastyczny, aby mógł doskonale dopasować się do ciała dziecka. Producenci zalecają używanie tej strony od momentu urodzenia, aż do skończenia około 6-8 miesiąca życia. Materacyki z kokosem są przez mamy chwalone i dość trudno jest znaleźć negatywne opinie na ich temat, choć i tu można się spotkać z głosami, że są zbyt twarde. Klasycznym przykładem takiego materaca jest Kołysanka Hildinga.

piankowe – to modele najbardziej popularne, a dzięki mnogości wielu różnych nowoczesnych pianek, można ich twardość idealnie dopasować do potrzeb dziecka. Zaletą piankowych materacyków jest także to, że zbierają niewiele albo w ogóle nie zbierają kurzu. Typowy taki model to Dobranocka Hildinga.

lateksowe – to hit w modelach dla najmłodszych. I nie bez przyczyny. Lateks idealnie dopasowuje się do ciała dziecka. Kupując więc taki model, mamy z głowy problem dobrania odpowiedniej twardości. Ich zaletą jest także bez wątpienia trwałość oraz antyalergiczność.

bonellowe – choć produkowane coraz rzadziej, to jednak nadal dobrze spełniają swoją rolę. Główna zaleta to przede wszystkim dobra cena. Wbrew pozorom nie powinniśmy ich odrzucać na samym początku, bo na przykład model Janpol Uranos polecany jest przez Instytut Matki i Dziecka.

Wybór materacyka może być sporym wyzwaniem, dlatego zachęcamy do kontaktu – postaramy się doradzić, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego z rodziców i ich pociech, uwzględniając indywidualne potrzeby 🙂

Zapraszamy także do naszego sklepu, gdzie zaprezentowaliśmy najbardziej popularne materace dla niemowląt, dokładnie je opisując.

Leave a Comment