Zimna pianka – krok do przodu w ochronie środowiska

Zimna pianka w materacach staje się coraz bardziej popularna. Zresztą nie tylko w materacach, ponieważ coraz więcej producentów, którzy używają pian do bardzo różnych celów, zaczyna się ku niej zwracać. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej modeli z tej pianki, a świadomi konsumenci interesują się coraz bardziej, co znajduje się w ich materacu. Czym różnią się one od klasycznych i jakie korzyści niesie ze sobą  ich używanie ? O tym właśnie dzisiaj.

KLASYCZNA I ZIMNA – GDZIE TKWI RÓŻNICA ?

Pianek poliuretanowych jest dziś na rynku całe mnóstwo. I podobnie także procesów, w jakich one powstają (jednym z ciekawszych jest chociażby proces z użyciem specjalnie przygotowanych wcześniej olejów roślinnych). Generalnie jednak, pomijając składniki, pianki można podzielić na dwie grupy:

  • te tłoczone w wysokiej temperaturze (tzw. hot cure)
  • te tłoczone w niskiej temperaturze (cold cure/high resiliance) czyli wysokoelastyczne HR. Często używa się również terminu pianka Kaltschaum.

To oczywiście bardzo duże uproszczenie, jednak pozwala zauważyć różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami.

Klasyczne poliuretany, a więc te, które znamy sprzed 30 czy 20 lat, są tłoczone w wyższej temperaturze. Wypalanie jest podzielone na cykle trwające od 10 do 20 minut w temperaturze od 100 do 125 stopni. Wypalanie musi trwać dłużej ze względu na użycie mniej zaawansowanych technologicznie składników.  W przypadku pianek zimnych używa się już innych substancji, które reagują szybciej i w niższej temperaturze. Cykle trwają od 3 do 5 minut, w temperaturze około 75, 85 stopni C. Użycie odpowiednich składników pozwala nie tylko przyspieszyć cały proces, ale i nadać pianie konkretne właściwości. Możemy otworzyć jej komórki, aby była bardziej przewiewna, wygładzić ją, zwiększyć elastyczność, czy nawet wpłynąć na dźwięk, jaki wydaje podczas używania.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY ZIMNEJ PIANKI

Zimne piany są uważane za jedne z bardziej ekologicznych wersji klasycznych poliuretanów. Wykorzystanie nowoczesnych składników pozwoliło także poprawić ich właściwości:

  • ekologiczny charakter – przede wszystkim ze względu na dużo mniejsze zużycie energii. Czas wypalania trwa krócej i odbywa się w niższej temperaturze. Ponieważ używa się nowszych wersji składników, zawierają one mniejsze ilości chemikaliów i tworzone są z użyciem bardziej bezpiecznych substancji;
  • lepsza sprężystość i świetne dopasowanie do ciała – pod tym względem zimne pianki przypominają lateks, są jednak od niego tańsze, co również nie jest bez znaczenia. Doskonała sprężystość sprawia, że zachowują swój kształt na wiele lat. A jednocześnie są przyjemnie miękkie, mogą się więc świetnie dopasować do ciała.
  • wytrzymałość – jedną z ogromnych zalet zimnych pianek w stosunku do ich klasycznych odpowiedników jest też podniesienie wytrzymałości. W wielu klasycznych piankach poliuretanowych udawało się osiągnąć wysoką wytrzymałość tylko wtedy, kiedy maksymalnie zwiększano ich gęstość i twardość. To oczywiście podnosiło wytrzymałość, jednak materace z nich wykonane nie zawsze były wygodne. Dzisiaj natomiast można stworzyć takie podłoże, które będzie i trwałe i wygodne. Najlepszym przykładem są miękkie modele – dziś nie ma większego problemu ze znalezieniem bardziej miękkiego materaca, który będzie miał taką samą długość gwarancji, co model kieszonkowy. Więcej, można znaleźć i modele twarde, ale takie, na których wyśpimy się naprawdę wygodnie i zdrowo.
  • świetna przepuszczalność powietrza i świeżość – o tym, jak świeżość jest ważna, szczególnie dla osób uczulonych na roztocza, pisaliśmy w poprzednim poście. Materac nie może pleśnieć, ponieważ m.in. pleśnią roztocza się żywią. Musi to być więc model, który będzie odporny na wszystkie żywe organizmy. I właśnie pianki są uważane za jeden z takich materiałów (pobić może je chyba tylko lateks). Zimna piana w szczególności, ponieważ to materiał nowoczesny, w którym możemy dokonywać wielu zmian już na poziomie komórek (możemy na przykład je „otworzyć”). Taki przewiewny materiał, przepuszczający wiele powietrza, nigdy nie staje się siedliskiem mikroorganizmów. Dla wielu zwolenników materaców z zimnej pianki jest to jedna z najważniejszych zalet. Wnętrze nie gromadzi kurzu, bo ten nie ma gdzie osiadać. Bez kurzu natomiast nie ma roztoczy, które nie mogą przecież żywić się pianą.

Zimne pianki bez wątpienia są krokiem do przodu w produkcji tego typu materiału. Nie tylko dlatego, że podniosła się jakość poliuretanów, ale również dlatego, że udało się stworzyć materiał ekologicznie czystszy. Mamy oczywiście do dyspozycji na przykład modele z pianek z dodatkiem naturalnych olejów. Nadal są to jednak drogie materiały i nie tak popularne. Jeśli poobserwuje się świat pianek, to da się zauważyć, że z każdym rokiem pojawia się coraz to nowy produkt, w którym coraz więcej naturalnego oleju, a coraz mniej olejów ropopochodnych. Od kilku procent do około 50% na dzień dzisiejszy i na pewno ta ilość będzie rosnąć. Jednak nadal cena jest tym czynnikiem, który decyduje, że mniej osób skłania się ku takiemu zakupowi. I tutaj mogą wkroczyć właśnie zimne pianki. Co prawda w całości syntetyczne, jednak zawierające coraz mniej chemikaliów. Przede wszystkim dlatego, że cały czas są udoskonalane i zmieniane. Jeśli więc mamy ochotę kupić ekologiczny materac, jednak nie chcemy wydawać na niego sporej sumy, to idealną alternatywą będą właśnie modele z zimnej piany.

JAKIEMU PRODUCENTOWI WARTO PRZYJRZEĆ SIĘ BLIŻEJ ?

Najbardziej popularne są zdecydowanie pianki wysokoelastyczne. Jednak zimne pianki wysokoelastyczne nie są jeszcze tak rozpoznawalne. Z czasem z pewnością się to zmieni. W naszym sklepie zdecydowanym liderem jest polska firma ATM, która właśnie w zimnych piankach się specjalizuje. Można je znaleźć w każdym ich materacu. Oprócz zalet, o których pisałam powyżej, na pewno warto zwrócić także uwagę na inną – wyjątkową czystość ich materiałów. Pianki oznaczone są całym szeregiem atestów, m.in. CFCFree czy LGA. Ponieważ ATM wykorzystuje właściwie tylko taki rodzaj materiału, zwraca szczególną uwagę na jego jakość. Jednocześnie – co na pewno jest dobrą wiadomością dla wszystkich klientów – najprostsze modele wykonane w tego doskonałego materiału, wcale nie są dużo droższe o typowych materaców z pianek. Bez wątpienia, jeśli szukacie modelu z zimnej piany, koniecznie powinniście przyjrzeć się propozycjom ATM-u.

Źródła: www.chemtrend.com

  • Karolina

    Nie mozna zapominać o słowackim producencie Materasso który specjalizuje się w produkcji materacy inspirowantch naturą z olejami roślinnymi i również zimnymi pianami. Godny polecenia producent

Leave a Comment